CHILD BENEFIT (CB)

DODATEK DLA OSÓB OCZEKUJĄCYCH
LUB WYCHOWUJĄCYCH DZIECI

Zasiłek ten przysługuje od momentu rozpoczęcia legalnej pracy w Wielkiej Brytanii (w przypadku samozatrudnienia konieczna jest rejestracja w urzędzie podatkowym HM Revenue & Customs). Aby się o niego starać, trzeba posiadać National Insurance Number (Numer Identyfikacji Podatkowej).

Kwota dofinansowania nie zależy od wysokości zarobków czy oszczędności. Każdy obywatel Unii Europejskiej może otrzymać Child Benefit zaraz po podjęciu legalnej pracy w Wielkiej Brytanii (opłaca skladki NI), niezależnie od tego czy dziecko mieszka na Wyspach, czy też nie.

Tylko jedna osoba może otrzymywać Child Benefit. Nie musi to być rodzic dziecka (może to być np. prawny opiekun). Jednakże jednym z podstawowych warunków ubiegania sie o Child Benefit w Anglii jest brak zasiłku na dziecko w kraju, z którego przyjechaliśmy. Warto ubiegać się o zasiłek jak najszybciej, bowiem wypłata obejmuje tylko trzy miesiące wstecz od dnia złożenia wniosku.

 

KOMU PRZYSŁUGUJE?

– dziecku do 16 roku życia

– dziecku do 19 roku życia studiującemu w systemie dziennym (tzw. full-time)

– dziecku w wieku od 16 do 17 roku życia, które właśnie skończyło szkołę i zarejestrowało sie w agencji pośrednictwa pracy, takiej jak: Careers Service, Connexions Service lub podobnej.

 

ILE MOŻNA OTRZYMAĆ?

Na pierwsze lub jedyne dziecko zasiłek wynosić będzie: £20.30 tygodniowo, na każde następne dziecko £13.40 tygodniowo.

 

JAK SIĘ UBIEGAĆ?

Jeśli dziecko urodziło się w Wielkiej Brytanii – matka otrzymuje formularz w szpitalu. Jeśli dziecko urodziło sie w Polsce – formularz znajdziesz na stronie https://www.gov.uk/child-benefit/how-to-claim Można też zadzwonić do Inland Revenue i poprosić o przesłanie formularza na adres domowy.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Oryginalny tekst w języku angielskim https://www.gov.uk/child-benefit