SURE START
MATERNITY GRANT (SSMG)

"BECIKOWE"

Sure Start Maternity Grant − to odpowiednik polskiego „becikowego”.

 

KOMU PRZYSŁUGUJE?

Jest to jednorazowa pomoc w wysokości 500 funtów na pokrycie kosztów macierzyństwa i kosztów związanych z pojawieniem się dziecka na świecie. Dotacja jest wolna od podatku i nie podlega zwrotowi. Wypłacana jest z Funduszu Socjalnego (Social Found).

Obecne przepisy zostały rozszerzone w celu umożliwienia wypłaty Sure Start Maternity Grant rodzinom, gdzie jest ciąża mnoga i wychowywane jest dziecko/dzieci w wieku do 16 lat. Odnosi się to do wniosków złożonych od dnia 13 sierpnia 2012 r. w przypadku dzieci, które:

− urodziły się w dniu lub po 29 października 2012

− urodziły się po 29 października 2012

− adoptowano po dniu 29 października 2012 roku.

W niektórych przypadkach możesz dostać Sure Start Maternity Grant, jeśli masz już w swojej rodzinie dzieci w wieku poniżej 16 lat. Kwota, jaką można uzyskać, zależy od tego, czy liczba dzieci spodziewanych jest większa niż liczba dzieci, które już masz.

 

KTO MOŻE OTRZYMAĆ SURE START MATERNITY?

Uprawnione do otrzymania Sure Start Maternity Grant − „becikowego” w Anglii są osoby o niskich dochodach, otrzymujące którykolwiek z niżej wymienionych zasiłków:

− Income Support

− Child Tax Credit

− Working Tax Credit

− Income-based Jobseeker’s Allowance

− Income-related Employment and Support Allowance

DODATKOWO, jeżeli spełniasz jeden z następujących warunków:

− jesteś w ciąży (lub Twoja partnerka/żona jest w ciąży) i spodziewasz się dziecka w ciągu 11 najbliższych tygodni lub w ciągu ostatnich 3 miesięcy urodziłaś dziecko

− adoptowałeś/aś dziecko, uzyskałeś/aś prawo do opieki nad dzieckiem (poniżej 1-ego roku życia) w ciągu ostatnich trzech miesięcy

− w ciągu ostatnich trzech miesięcy otrzymałeś/aś prawo do opieki nad dzieckiem urodzonym przez matkę zastępczą

− otrzymałeś/aś benefit na osobę w wieku poniżej 20 lat, która jest w ciąży i urodzi w ciągu najbliższych 11 tygodni lub urodziła w ciągu ostatnich 3 miesięcy i jest na Twoim utrzymaniu.

 

JAK APLIKOWAĆ O SSMG?

Możesz ubiegać się o Sure Start Maternity Grant wypełniając wniosek SF100 (Sure Start), po który należy zgłosić się do Jobcentre Plus lub ściągnąć ze strony https://www.gov.uk/sure-start-maternity-grant/how-to-claim

 

KIEDY MOŻNA APLIKOWAĆ?

Możesz złożyć wniosek:

− na 11 tygodni przed terminem porodu lub do 3 miesięcy po porodzie

− do 3 miesięcy po dacie przyznania adopcji, otrzymania prawa do opieki nad dzieckiem w wieku poniżej 1-ego roku, prawa rodzicielskiego (gdy dziecko urodziła matka zastępcza).

Jeśli ubiegasz się o zasiłek przed urodzeniem dziecka musisz pokazać, że dostałaś informacje i porady dotyczące zdrowia matki.

Jest to certyfikat na odwrocie formularza wniosku, który może wypełnić:

− położna w przychodni lub w szpitalu

− pielęgniarka środowiskowa − lekarz.

 

JAK ODEBRAĆ ZASIŁEK?

Sure Start Maternity Grant będzie wpłacony na Twoje konto.

 

WIĘCEJ INFORMACJI

Więcej informacji na temat Sure Start Maternity Grant uzyskasz w Jobcentre Plus lub na stronie https://www.gov.uk/sure-start-maternity-grant