Zajęcia z Książką

Podróże z Fantazją

„Gotowe scenariusze interesujących zajęć na niejeden dzień. Kopalnia pomysłów dla nauczycieli, którzy twórczo – muzycznie, inscenizacyjnie, plastycznie – zechcą je „rozwinąć” – ta opinia autorstwa Anny Przybylskiej z Polskiego Stowarzyszenia Kreatywności zachęciła mnie, by sięgnąć po tę książkę.

„Podróże z Fantazją. Bajka muzyczna”

Autorzy: Lidia Długołecka-Pikwart, Sergiusz Pinkwart

Reżyser bajki i kompozytor muzyki: Patryk Rogoziński

(załączona płyta CD z treścią całej książki czytanej przez Macieja Jabłońskiego oraz nagranymi piosenkami i wierszykami)

Wydawca: Wydawnictwo Akapit Press
Format: 170 x 240 mm
Ilość stron: 64
Rok wydania: 2011

 

Książka z rekomendacją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zalecana przez prof. K.J.Szmidta z Zakładu Pedagogiki
i Twórczości Uniwersytetu Łódzkiego;
polecana m.in. przez magazyn dla dzieci „Świerszczyk” oraz portal Qlturka.pl.

 

„Podróże z Fantazją. Muzyczna bajka” to propozycja do wykorzystania przez
„Czytające Szkoły i Kluby Sobotnie” w wieloraki sposób.


Po pierwsze,
można dzieciom głośno czytać wybrane fragmenty lub odtwarzać je z załączonej płyty CD tak, by odbywać kolejne podróże z Fantazją.

Po drugie, podróżom tym może towarzyszyć muzyka i zebrane na płycie piosenki, dobrane do poszczególnych tekstów.

Po trzecie, kolejne czytanki i piosenki mogą być tylko wprowadzeniem w świat fantazji.

Ich rozwinięciem zająć się możemy jako nauczyciele, korzystając z podpowiedzi zawartych w książce i uzupełniając je o własne pomysły na zabawy teatralne, muzyczne bądź plastyczne.

Do jakich podróży zachęca nas ta książka?

Przed podróżą – zabawy GPS-em (i nie tylko)

Najpierw przygotowanie do podróży i zabawa GPS-em (mapą, kompasem – czym tylko zechcecie swoje plany podróży wzbogacić). Przy piosence „Z GPS-em w świat” utrwalicie z dziećmi kierunki (w prawo, w lewo), możecie też wprowadzić znaki drogowe, temat bezpieczeństwa na ulicy, drogi do ulubionych swoich miejsc, miejskiej ulicy.

Wesołe miasteczko – kolorowo i różnorodnie

Pierwszą podróż bohaterowie książki „Podróże z Fantazją” dzieci odbywają do wesołego miasteczka – z biletami na tę okazję do wyboru - do koloru do różnych atrakcji, jak kolejka górska, karuzela, młyn, gabinet luster, strzelnica, tor gokartowy. Jako pomysł do wykorzystania na tej lekcji jest zabawa w gabinecie luster (do wykorzystania też przy wielu innych okazjach, kiedy potrzebujecie rozruszać klasę, ośmielić dzieci czy rozładować ciężką atmosferę). Dzieci w parach naśladują swoje miny i gesty.

Młodsze dzieci z chęcią pobawią się w karuzelę (starsze też, jeśli pozwolimy sobie na tempo a la diabelski młyn) – do tego można wykorzystać piosenkę z płyty pt. „Karuzela”.

Lot do… restauracji – od logopedii po kuchnię

Kolejna książkowa podróż ma miejsce w… restauracji. Ale zanim do niej dotrzemy czytanka zachęca do rozmów i zabaw związanych z pogodą, w tym logopedycznych – szeleszczących jak szum wiatru albo lot szybowca. Temat piosenki „Lot” to też szerokie pole do popisu dla nauczyciela – lecąc, można przeżyć wiele przygód i mieć superzabawę. Po niej czas na odpoczynek i „małe co nieco” przy stoliczku, który nakryć się może wszystkim, co podpowie nam wyobraźnia. Autorzy książki podpowiadają rysowanie dań, ale tu mamy także nieograniczone pole w wymyślaniu, z czego dzieci wykonają swoje ulubione dania – na czele z pizzą, spaghetti, lodami i szarlotką.

Bez prądu – w świat dźwięków

Czas burzy był w czasach mojego dzieciństwa nieco… straszny, ale też i niezwykle inspirujący do ciekawych podróży na bazie bogatej wyobraźni kilkulatka. Dziś rzadko w czasie burzy wyłącza się prąd i zapala świeczki, a czasem przydałoby się wyłączyć komputery, telewizję, radio, by przeżyć coś zupełnie niecodziennego. Pomysł autorów książki to zabawy muzyczne w czasie wielkiego koncertu.”Ballada o instrumentach” zachęci dzieci do poznania instrumentów takich jak harfy, kotły, skrzypce, gitary, uporządkowania ich według kategorii, np. instrumenty smyczkowe, instrumenty perkusyjne, poznania zawodów muzycznych – od dyrygenta zaczynając. Dzieci zapoznać się mogą ze szczególną atmosferą i kulturą panującą na koncertach – będą wiedziały, że do filharmonii trzeba się odpowiednio ubrać i zachowywać się bardzo kulturalnie. Nie ma mowy o szeleszczących w czasie koncertu papierkach! Dobór muzyki to już kolejna podróż, którą możemy dowolnie rozwinąć, bawiąc się nawet w… Indian.

Świat zwierząt – zawsze lubiany

Podróż do ogrodu zoologicznego pokochają wszystkie dzieci, bo przecież nie ma od nich większych miłośników zwierząt. Możemy posłużyć się też wierszykami z CD o zwierzątkach („Małpka”, „Zebra”, „Lew”, „Niedźwiedź”, „Hipopotam”, „Puma”, „Słoń”) i pomaszerować razem z misiami w… góry. I na tym kończy się przygoda z Fantazją. Tylko ta książkowa, bo dalszy ciąg możemy dopisać sami albo sięgnąć po drugą książkę tych samych autorów „Podróże z Fantazją. Bajka tatrzańska” – czuję niedosyt podróży, więc z chęcią zajrzę.

Renata Jarecka