HOME PAGEpanel 270 x 70 pxKalendarium

Połowa miesiąca: ogłoszenie Konkursu na najlepiej przeprowadzoną kampanię „Cała Polska czyta dzieciom” w roku szkolnym 2013/2014.

Polskie Szkolnictwo w UK - raport

11 tysięcy uczniów
w szkołach sobotnich

W ponad 140 szkołach sobotnich działających na terenie Wielkiej Brytanii uczy się prawie 11 tysięcy uczniów.

Najnowsze statystyki dotyczące liczby uczniów uczęszczających do polskich szkól sobotnich na terenie Wielkiej Brytanii przedstawione zostały w raporcie pt. „POLSKIE SZKOLNICTWO W WIELKIEJ BRYTANII: TRADYCJA I NOWOCZESNOŚĆ” podsumowującym program realizowany przez Polską Akademię Umiejętności we współpracy z Uniwersytetem Jagiellońskim, który sfinansowało Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Raport został opublikowany w lutym 2013 r.

Są to statystyki oparte o liczbę szkół zgłoszonych do Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą (portal polska szkoła) oraz do Polskiej Macierzy Szkolnej.

Trzeba więc zaznaczyć, że być może szkół i uczniów jest trochę więcej, jako że nie ma oficjalnego obowiązku zgłaszania polskich placówek edukacyjnych poza granicami kraju do jakiejkolwiek instytucji czy organizacji oświatowej.

Konkurs

Wierszowisko 2013

Ubiegłoroczna edycja konkursu Polskiej Macierzy Szkolnej „Wierszowisko” cieszyła się ogromną popularnością.

Zapewne więc i w tym roku konkurs spotka się z dużym odzewem. Wprawdzie do finału konkursu, planowanego na czerwiec, mamy jeszcze chwilę, to tylko do końca lutego można zgłaszać szkoły, które planują zorganizować u siebie eliminacje wewnątrzszkolne i mieć szansę wystąpić w finale.

Do konkursu mogą przystąpić szkoły zrzeszone w Polskiej Macierzy Szkolnej.

Tematem Wierszowiska 2013 jest poezja Jana Brzechwy. Szczegóły konkursu można znaleźć na stronie www.polskamacierz.org


STOP likwidacji bibliotek szkolnych

STOP likwidacji bibliotek szkolnych

Podczas gdy na Wyspach rozpoczęliśmy szeroką kampanię czytelniczą oraz walczymy o każdy polski ośrodek i polską szkołę, w której powinna być biblioteka (co mimo trudności lokalowych i innych udaje się osiągnąć), w Polsce trzeba walczyć o to, by szkolne biblioteki zostały w ogóle utrzymane.

W projekcie podpisanym w styczniu przez Michała Boniego, Ministra Administracji i Cyfryzacji, ogłoszone zostały „założenia ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego”.

Wśród propozycji zmian na pozycji 4 pojawia się: Stworzenie możliwości wykonywania zadań biblioteki szkolnej przez bibliotekę publiczną. W praktyce oznacza to, że funkcję szkolnych bibliotek miałyby przejąć biblioteki publiczne.

Więcej o akcji protestacyjnej na: www.stoplikwidacjibibliotek.pl


Bez Karty
Nauczyciela

Wskazówki Dla Nauczycieli

Kandydaci na nauczycieli szkół sobotnich, poza granicami kraju Karta Nauczyciela
nie chroni Was i nie daje Wam
ani praw emerytalnych, ani socjalnych!

 

Polskie Szkoły Sobotnie

Praca w Szkole

Jeśli tęsknicie za Waszą pracą w Polsce i za swoimi wychowankami, macie poczucie niespełnienia w związku ze zmianą pracy poza granicami kraju na „gorszą”, to rozejrzyjcie się, czy w okolicy nie macie...

...Więcej

 

Kalendarz Nauczyciela

Kalendarium Rocznic

Nie macie pomysłów na ciekawe lekcje? Czujecie, że Wasi uczniowie są umęczeni poznawaniem alfabetu, gramatyki czy ortografii? Szukacie pomysłu na fajną lekcję? Proponujemy przemycić coś z...

Zabawy
Astronomiczne

Wskazówki dla Nauczycieli

19 lutego obchodzimy 540-tą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika.
Z tej okazji przedstawiamy propozycje zabaw na lekcję o Koperniku (świetne do wprowadzenia w szkołach sobotnich...