Ćwiczenia

Piękny umysł


Sposoby i ćwiczenia na poprawę pamięci, koncentracji
i efektywnego myślenia w każdym wieku


Zakupy bez kartki – zamiast zapisywać listę sprawunków, postaraj się wyobrazić sobie potrzebne produkty „zawieszone“ na sobie (rogaliki na ramieniu, muesli przypięte do paska, karma dla kota na kolanach).

To metoda tzw. zakładek (haków) pamięciowych, która pomaga poprawić zapamiętywanie. Oczywiście sprawdza się przy okazji raczej drobnych zakupów.


Numery w głowie – skojarz poszczególne cyfry od 0 do 9 z przypominającymi je kształtem przedmiotami, np. 1 – świeca, 2 – łabędź, 3 – ptak, 4 – krzesło, 5 – sierp, 6 – słoń, 7 – kosa, 8 – bałwan, 9 – fajka (wybierz takie skojarzenia, które wydają ci się najbardziej oczywiste). Wówczas liczbę 488 możesz wyobrazić sobie jako krzesło i dwa bałwanki. W ten sposób zapamiętasz numer PIN karty kredytowej czy kod do domofonu.


Nowe znajomości – budowanie skojarzeń jest też pomocne przy zapamiętywaniu twarzy i nazwisk osób poznanych np. na przyjęciu czy w pracy. I tak, panią Kasztanowską możesz wyobrazić sobie z liśćmi kasztanowca na głowie, a pana Pawlaka przechadzającego się pawim krokiem.


Wspomnienia – jeśli często nie możesz sobie przypomnieć wydarzeń z przeszłości, np. tego jak spędziłaś minione lato czy święta, pracuj nad ich zapamiętywaniem. Każdego wieczora przed pójściem spać spróbuj odtworzyć w myślach przebieg dnia, czyli co zrobiłaś, z kim rozmawiałaś, co widziałaś itd. Warto pisać dziennik lub pamiętnik. Często wspominaj też razem z bliskimi i znajomymi.


Przed rozpoczęciem pracy warto wykonać proste ćwiczenia, które pomogą ci wyciszyć się i skoncentrować oraz otworzyć umysł na przyswajanie nowych informacji lub przypomnienie tych już nabytych:

- Pozycja do pracy – kładąc się na kanapie w pozycji półleżącej wysyłasz do mózgu sygnał, że czas na odpoczynek. Trudno ci będzie skupić się np. na czytaniu ważnego sprawozdania. Jeśli chcesz pracować lub uczyć się, wybierz pozycję siedzącą, z wyprostowanym kręgosłupem i stopami na podłodze.

- Nieruchomy punkt - przez minutę wpatruj się w punkt przed sobą, powyżej poziomu wzroku, pod kątem 45 stopni.

-„Leniwe ósemki“ – wyciągnij przed siebie rękę kciukiem ku górze i narysuj nim powoli w powietrzu leżące ósemki w lewą stronę, najpierw jedną, potem drugą, a na końcu jednocześnie obiema rękami. Cały czas podążaj wzrokiem za kciukiem nie poruszając głową. Narysuj przynajmniej 9 ósemek, po 3 na każdą rękę i 3 oburącz. Ćwiczenie to poprawia integrację prawej i lewej półkuli mózgu sprzyjając lepszemu rozumieniu czytanego tekstu.

- „Kapturek myśliciela“ – ćwiczenie wykonuj jednocześnie na obu uszach. Rozpocznij od góry ucha. Za pomocą kciuka i palca wskazującego odchyl małżowinę uszną rozwijając ją i mocno uciskając miejsce które trzymasz. Następnie przesuń palce odrobinę niżej, znowu odchyl małżowinę i ściśnij – tak punkt po punkcie aż do dołu ucha. Na koniec pociągnij płatek ucha lekko w dół. Powtórz ćwiczenie co najmniej trzy razy. Poprawia ono rozumienie ze słuchu, krótkoterminową pamięć, zdolność myślenia i koncentrację.


Oddzielaj pracę od domu – naucz się skutecznego „przełączania“ między różnymi rodzajami aktywności. Np. wracając do domu zdejmij ubranie do pracy i załóż wygodny dres. A kiedy chcesz się zrelaksować, odłóż na bok myśli zakłócające odpoczynek, możesz też włączyć specjalną, ulubioną muzykę. Nie oglądaj telewizji w sypialni, itp. Takie rozgraniczanie pracy, obowiązków domowych, rozrywki i odpoczynku jest bardzo ważne dla „higieny“ umysłu.


Pij wodę – 20 ml na kilogram masy ciała, a w stresujących okresach nawet dwa razy więcej, jak zaleca dr Carla Hannaford w swojej książce „Zmyślne Ruchy, które doskonalą umysł. Podstawy Kinezjologii Edukacyjnej“: „To przekaźnictwo elektryczne w układzie nerwowym sprawia, że możemy odbierać wrażenia zmysłowe, ucz się, myśl i być aktywni. Woda jest konieczna do owych elektrycznych transmisji“.


Baw się – wyszukuj ciekawe zajęcia dla swojego umysłu. Rozwiązuj nie tylko krzyżówki, ale także zagadki obrazkowe, gry logiczne, słowne szarady. Dzięki temu ćwiczysz sprawność i elastyczność myślenia.


Opracowały:

Ewa Damentka, trener NLP (Neurolingwistyczne Programowanie) i kinezjolog edukacyjny (www.damentka.com) oraz

Ewa Majewska, pedagog zabawy, trener kreatywności i technik szybkiego czytania (www.inek.pl)