Kalendarium Rocznic

Polski Kalendarz w Szkole

Nie macie pomysłów na ciekawe lekcje? Czujecie, że Wasi uczniowie są umęczeni poznawaniem alfabetu, gramatyki czy ortografii? Szukacie pomysłu na fajną lekcję? Proponujemy przemycić coś z polskiego kalendarium. Jeszcze w tym roku szkolnym zdążycie na pewno z kilkoma ciekawymi pomysłami.

Rok powstania styczniowego

Choć styczeń za pasem, to pamiętajmy, że rok 2013 wciąż trwa i cały czas do wykorzystania jest motyw powstania styczniowego na lekcjach historii, polskiego lub sztuki. Można pomyśleć o zorganizowaniu akademii patriotycznej np. przy okazji narodowych świąt majowych i wpleść specjalny repertuar powstańczy.
Nauczycielom przygotowującym uczniów do egzaminów A-level obchody 150-lecia powstania styczniowego powinno być bardzo na rękę. Tematem numer 1 w jednej z części egzaminu (Reading and Writing) jest: Walka o niepodległość jako wątek w polskiej literaturze (The fight for independence as a theme in Polish literature). Na liście lektur do opracowania m.in. „Wierna rzeka” oraz „Rozdziobią nas kruki i wrony” Stefana Żeromskiego, „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej i „Omyłka” Bolesława Prusa.

Luty – koniec karnawału

Organizujecie bal karnawałowy w Waszej szkole? Jeśli tak, to zapewne wszystko już dopięte na ostatni guzik. Jeśli nie, to szybkim pomysłem na zaznaczenie zakończenia okresu zabaw jest „tłusty czwartek” (wypada 7 lutego), który oczywiście w naszej szkolnej weekendowej rzeczywistości musimy przenieść na sobotę. Degustacja pączków przypadnie do gustu zapewne nie tylko dzieciom, a i rodzicom. Opcja zakupu pączków na wynos ponadto może przynieść szkole dodatkowy przychód..

Walentynkowo

W czasie balu karnawałowego już można wykorzystać elementy zabaw walentynkowych. Jeśli tematykę miłosną chcemy potraktować bardziej „po szkolnemu” w młodszych klasach proponuję zabawić się wierszykami, które dzieci chętnie wpisują do pamiętników. Pamiętacie? Na górze róże, na dole fiołki – my się kochamy jak dwa aniołki.

Starszym klasom (szczególnie tych z przewagą dziewczynek) do gustu może przypaść lekcja o popularnej poezji miłosnej (może być nawet w wersji poezji śpiewanej). Karpiński – Już miesiąc zeszedł, psy się uśpiły…
Mickiewicz – Gdy cię nie widzę, nie wzdycham, nie płaczę… Adam Asnyk – Między nami nic nie było…
Kazimierz Przerwa-Tetmajer – Mów do mnie jeszcze… Julian Tuwim – A może byśmy tak, jedyna, wpadli na dzień do Tomaszowa?... Konstanty Ildefons Gałczyński – Powiedz mi, jak mnie kochasz…, Krzysztof Kamil Baczyński – Niebo złote ci otworzę…, Edward Stachura – Jest już za późno…
To tylko krótka wyliczanka z niewyczerpanej skarbnicy polskiej poezji miłosnej.

Co jeszcze w lutym?

Propozycja dla maluchów: kocia lekcja. Trochę mało znane święto, jakim jest… Światowy Dzień Kota, obchodzi się 17 lutego. Już widzę zajęcia dla maluchów inspirowane piosenkami „Wlazł kotek na płotek” albo „Aaa… kotki dwa”.
Propozycja dla starszaków: lekcja astronomiczna. 19 lutego obchodzimy 540. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, a że „Kopernik nie była kobietą”, lecz sławnym POLSKIM astronomem, który „wstrzymał Słońce, ruszył Ziemię”, to należy mu się lekcja.

W marcu jak w garncu…

Nawet i na Wyspach pogoda niekoniecznie będzie nas rozpieszczać, a perspektywa nadchodzącej wiosny wcale nie ucieszy polskich dzieci spragnionych śniegu. Może więc zaoferować im porządną zimową wędrówkę – przynajmniej wirtualną? Okazją uczynić możemy 20. rocznicę śmierci (11 marca) Aliny Centkiewicz. Czy igloo musi być z lodu? Może nie?! Niech Waszą wyobraźnię pobudzi Anaruk, chłopiec z Grenlandii. A nuż ta wcale niedługa lekturka wniesie coś ciekawego do Waszego programu? A za moment poświętujecie pożegnanie „zimy” z polską marzanną.

Akcja pod Arsenałem

Tego nie możemy puścić w niepamięć w naszych polonjnych szkołach. Zajęcia upamiętniające dokonania harcerskich Grup Szturmowych Szare Szeregi obowiązkowo są do wprowadzenia w najstarszych klasach (choć może i młodszym dałoby się przemycić trochę poważnej historii). Mamy 70. rocznicę Akcji pod Arsenałem (26.03.1943), 70. rocznicę śmierci bohaterów, takich jak Jan Bytnar (pseud. „Rudy”), Maciej Aleksy Dawidowski (pseud. „Alek”), Tadeusz Zawadzki (pseud. „Zośka”). Mieliśmy także 110. rocznicę urodzin Aleksandra Kamińskiego (28 stycznia). Do dzieła więc! Jeśli nasza młodzież nie czytała jeszcze „Kamieni na szaniec”, czas to nadrobić. Tym bardziej, że na liście lektur do egzaminu A-level z polskiego mamy „Kamienie na szaniec” (tematy: Walka o niepodległość jako wątek w polskiej literaturze - The fight for independence as a theme in Polish literature oraz Polacy i Polska w okresie drugiej wojny światowej - Poland and the Poles during World War II).

Marcowy konkurs

Pamiętacie rysunki Jana Marcina Szancera? Ten słynny ilustrator zmarł 40 lat temu. Czy pojawił się przez te 40 lat jakiś równie rozpoznawalny następca?
A może w Waszej szkole ukrywa się jakiś talent artystyczny godzien zastąpić Szancera we współczesnych wydaniach literatury dla dzieci? Nie wkładajcie takich rysunków do szuflady, a już absolutnie nie wrzucajcie do kosza. Zbierzcie arcydzieła swoich uczniów ilustrujące dowolny utwór literacki (wiersz, baśń, opowiadanie, legendę lub powieść) i przyślijcie je nam, a kto wie, czy nie pomożemy Waszym uczniom poczuć sławy i chwały ilustratorów książkowych. Prócz sławy będą też nagrody – zarówno dla szkoły jak i dla uczniów, których prace zachwycą nas najbardziej.

Prosimy wszelkie prace opatrzyć metryczką – nazwą i adresem szkoły, danymi kontaktowymi do dyrektora lub nauczyciela, danymi dziecka (imię i nazwisko, wiek).

Zeskanowane ilustracje prosimy przesyłać mailowo do końca maja 2013r na adres: redakcja@thepolishguide.com

Książkowy kwiecień

Bardzo krótki w szkołach sobotnich ze względu na przerwę wielkanocną, więc proponujemy pamiętać o Światowym Dniu Książki obchodzonym 23 kwietnia. Cała Polska czyta dzieciom – i to nie tylko Polska w Polsce, ale Polska poza granicami kraju.

Maj na wesoło

Maj rozpoczynamy obowiązkowo patriotycznie, a kończymy rodzinnie. Zamiast Dnia Mamy proponujemy święto całej rodzinki i z tej okazji przygotowanie szkolnego… kabaretu. Setna rocznica urodzin (31 maja) Jerzego Wasowskiego jest wspaniałą okazją do zaprezentowania osiągnięć Kabaretu Starszych Panów. Wszak w repertuarze stworzonym przez Wasowskiego co najmniej 100 piosenek to utwory dla dzieci. Jeśli wymyślicie coś fajnego, koniecznie się z nami podzielcie.

Komiksowo w czerwcu

Jakie książki uwielbia większość dzieci? Komiksy. Wspaniała okazja do zaprezentowania dzieciom serii o Tytusie, Romku i A’Tomku nadarza się z początkiem czerwca – w 90. rocznicę urodzin (7 czerwca) Henryka Jerzego Chmielewskiego zwanego Papciem Chmielem. Może zorganizować komiksowy Dzień Dziecka?
Najstarszym do gustu może przypaść lingwistyczna lekcja z poezją Mirona Białoszewskiego, którego 30. rocznicę śmierci wspominamy 17 czerwca.
Czerwiec można uświetnić twórczością Aleksandra Fredry w 220. rocznicę jego urodzin – „Paweł i Gaweł” lub inne zabawne bajki i wiersze nadadzą się dla uczniów w każdym wieku, a starsi mogą poświętować z „Zemstą” – może ambitnie wystawiając choćby jej fragmenty?

Na wakacje z Matołkiem

Wiele szkół sobotnich rok szkolny kończy „po polsku” – na przełomie czerwca i lipca. Na Wyspach mamy parę szkól noszących imię gen. Władysława Sikorskiego, który zginął 4 lipca 1943 r. w katastrofie lotniczej w Gibraltarze. Świetna okazja do uczczenia również tego pokolenia polonijnej emigracji, którego reprezentanci przybyli na Wyspy, przemierzając szlak bojowy w armii generała Andersa, a dziś jeszcze żyją pośród nas.
Inne szkoły na zasłużone wakacje może odprawić Koziołek Matołek. 31 lipca obchodzić będziemy 60. rocznicę śmierci Kornela Makuszyńskiego. Dzięki niemu dziecięca fantazja może posunąć się do realizacji nawet najbardziej szalonych wakacyjnych planów *nie tylko panny Ewy) – jeśli nie zrealizuje się w Pacanowie czy w egzotycznych krajach z małpką Fiki Miki gdzie kozy kują, to może w… Kosmosie. Tylko niech się nie znajdą śmiałkowie, którzy zechcą ukraść nam Księżyc ;)

Życzę zarówno wszystkim Nauczycielom jak i Waszym wychowankom bardzo udanych wakacji i szczęśliwego powrotu do przygody z dziećmi w nowym roku szkolnym. Kto już zawczasu planuje dalszy ciąg fajnych rocznicowych lekcji, koniecznie powinien zajrzeć do artykułu Polski kalendarz w szkole od września 2013.

A kto chciałby się podzielić scenariuszami lekcji do tych lub innych rocznic i okazji, prosimy o przesyłanie ich na adres: redakcja@thepolishguide.com

Renata Jarecka